Voňavá magie

19. února 2011 v 9:17 |  Magie
Vůně mají na naši mysl obrovský vliv. Jedny nás dokážou povzbudit, druhé naopak uklidnit, jiné nám zase pomohou zlepšit náladu nebo paměť ... a některé dokonce působí jako afrodiziakum. Při výběru nového parfému je proto výhodné vědět, jak která vůně funguje. Jen tak totiž její sílu můžeme v určité situaci využít ve svůj prospěch.
CO ZLEPŠÍ VÝKONNOST MOZKU
Bojujete-li s únavou, a přitom potřebujete být svěží a dobře vnímat, zvolte při svém nákupu kombinaci květin, máTy nebo citrusových plodů.
Levandule
Ačkoli jsou této květině většinou přisuzovány uspávací a zklidňující účinky, prospívá také paměti. Vědci zjistili, že její účinky lidem pomáhají soustředit se, a lépe tak plnit úkoly. Ovšem nejprve musíte projít čichovým testem, na každého totiž levandule nepůsobí stejně: ve výzkumu Western Oregon University se účastníci, kteří řešili těžké křížovky; cítili uvolněnější a podávali lepší výkony, pokud jim byla levandulová vůně v pokoji příjemná. Ti, jimž se levandule nelíbila, se ovšem cítili naprosto opačně a na jejich výsledky neměla vůně žádný pozitivní vliv.
Máta
Je před vámi náročná schůzka nebo se vám nahromadilo víc projektů, na něž se musíte soustředit? Přičichněte si k mátě. Zvyšuje výkonnost, přesnost při plnění úkolů, a naopak snižuje únavu.
Citrusy
Výtažky z citrusů, jako je pomeranč nebo citron, jsou vychvalovány pro své účinky na rozjasnění pleti, ale existují i odvážnější názory. Prý vám dokonale vyčistí hlavu, osvěží vás, a tak se dokážete více soustředit. Povzbuďte se jimi tedy třeba před přijímacím pohovorem.
Květinové tóny
Pokud se připravujete na důležitou prezentaci v práci, vůně květin vám mohou pomoci k vyššímu sebevědomí. ,Kytice' složená z více druhů však prý působí lépe než čistá vůně z jednoho druhu. Centrum Smell & Taste Treatrnent and Research Foundation z Chicaga dokázalo, že směs květin zvýšila rychlost učení u testovaných účastníků téměř o 20 %, samostamě však žádná z nich neměla takovýto účinek. Jaká kombinace působila nejvíc? Syntetická směs růže, gardénie, ibišku, levandule a šeříku. Směs květin, jež máte ráda, prý ale bude působit stejně. Tip na vůně: Trésor od Lancome je směsí růží, kosatce, šeříku a meruňky a výsledkem je květinová vůně, která oživuje mysl. I Love Love od Moschina je zase energickou směsí pomeranče, citronu a grapefruitu. Roccitane Green Tea with Mint má povzbuzující účinky a díky příměsi zeleného čaje a tymiánu spolehlivě zahání únavu mysli.
CO VÁM ZVEDNE NALADU
Vůně jsou těmi nejlepšími antidepresivy; která se dají koupit. Kde tedy hledat recept na skvělé pocity?
Znovunalezený ráj
Když Estée Lauder vyrvářda svou vůni Beyond Paradise, položila 2300 ženám otázku, jak si představují ,ráj'. Nejčastější odpovědí bylo slunce, modré nebe, bílý písek a tropické ostrovy. Když tedy zrovna nejste ve své kůži, stříkněte kolem sebe (nebo na sebe) třeba vůni Aqua od Antica Farmacista (www.anticafarmacista. com) s mořskou vůní, a během minuty se budete cítit příjemně. Připomene vám třeba procházky po pláži ... Pocit štěstí a povzbuzení vám dodají i jiné tropické květinové vůně, obsahující mučenku nebo orchidej.
Nostalgický výlet
Parfémy mohou vyvolat příjemné vzpomínky zasunuté hluboko v našem povědomí. Pokud třeba ucítíte parfém, který kdysi používala vaše matka nebo jiná blízká osoba, vůně ve vás vyvolá vzpomínky na krásné chvíle, které jste spolu strávili. Na Mischu Banon takto působí vůně gardénií. "Připomíná mi maminčino zahradničení, když jsem byla malá," říká.

Tip na vůně: Vyzkoušejte vůně s tóny jemných květin, necitrusového ovoce a dalších tropických plodů. Beyond Paradise od Estée Lauder obsahuje povznášející zimolez, révu a brazilské ovoce jabuticaba. V Amarige od Givenchy zase rozeznáte tóny jemných květin a ovocných plodů jako broskev, švestka a meloun, které vyvolávají vzpomínku na tropické slunce. Today Tomorrow Always od Avonu nabízí rychlý pocit štěstí pomocí tónů oroseného žlutého tulipánu, kiwi a karamboly, které zlepšují náladu.
CO VÁS UKLIDNÍ
Přičichnete-li si k čokoládě, můžete zažít pocit štěstí. Stejně jako sex nebo sport totiž její vůně uvolňuje endorflny. Odplavování těchto látek z těla zaručí, že zažijete příjemný pocit - jen si vzpomeňte, jak skvěle se cítíte po hodině strávené v tělocvičně.
Vůně sladkostí
Naše mysl je šťastnější, když je v našem okolí cítit něco sladkého. Přišlo se na to, že lidé, kteří žijí v místě, kde jsou cítit skořicové koláčky či sušenky, mají lepší náladu a jsou ochotnější. Kvůli čokoládovému opojení však nemusíte hřešit - stačí parfém s čokoládovou vůní.

Tip na vůně: Parfémy s opojnými čokoládovými tóny jsou například Le Baiser du Dragon, Cartier, a Amour de Cacao, Comptoir Sud Paciflque.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama